Személyi szabadság megsértése

Aki mást személyi szabadságától megfoszt, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A bűncselekmény a helyváltoztatás, a tartózkodási hely megváltoztatásának a szabadságát védi.

A cselekmény sértettje bárki lehet, akinek az elkövetést megelőzően cselekvési szabadsága volt.

A bűncselekmény elkövetője hivatalos személy kivételével bárki lehet. A hivatalos személy által jogszerű eljárásában történő személyi szabadságtól megfosztás – őrizetbe vétel – nem bűncselekmény.

A bűncselekmény elkövetési magatartása

A bűncselekmény elkövetési magatartása a személyi szabadságtól megfosztás. Ez minden olyan aktív vagy passzív magatartást felölel, mely alkalmas arra, hogy a sértettet személyi szabadságától megfossza. Ez bármilyen rövid időre és bármilyen módon – például öngyilkossággal fenyegeti – történhet, kivéve ha a jogellenesség hiányzik. Így nincs bűncselekmény a szülői fenyítőjog gyakorlása körében történő szobafogság esetén.

Személyi szabadság megsértésével gyanúsítják? Segítünk!
Keresse ügyvédi irodánkat!
06 20 806 16 06

A bűncselekmény a személyi szabadságtól történő – bármilyen rövid idejű – tényleges megfosztással válik befejezetté.

A cselekmény csak szándékosan követhető el.

Súlyosabban minősülő esetek

Súlyosabban minősül a cselekmény, ha

  1. tizennyolcadik életévét be nem töltött személy sérelmére,
  2. aljas indokból vagy célból,
  3. a sértett sanyargatásával,
  4. védekezésre képtelen személy sérelmére,
  5. fegyveresen,
  6. felfegyverkezve,
  7. jelentős érdeksérelmet okozva, vagy
  8. hivatalos eljárás színlelésével követik el.

Még súlyosabban minősül a cselekmény, ha a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy sérelmére aljas indokból vagy célból, illetve a sértett sanyargatásával követik el a személyi szabadság megsértését.

Aljas indokból vagy célból elkövetett a cselekmény, ha erkölcsileg elvetendő, elítélendő. Ilyennek minősülhet, ha más bűncselekmény elkövetése érdekében – például a szexuális erőszak előkészületeként – követik el.

Hivatalos eljárás színlelésével valósul meg a cselekmény, ha az elkövető úgy tünteti fel a személyi szabadságtól való megfosztást, mintha állami vagy államigazgatási szerv szabályszerű eljárásának keretében – például rendőrként eljárva – foganatosítaná az intézkedést.

Elhatárolás

Az új Btk. önállóan, új tényállásban szabályozza a korábban a személyi szabadság megsértése bűncselekménye keretén belül büntetni rendelt munkavégzésre irányuló kényszerítést. Az új szabályozás alapján a kényszermunka elnevezésű bűncselekményt az elkövető akkor követi el, ha mást annak kiszolgáltatott helyzetét kihasználva, illetve erőszakkal vagy fenyegetéssel munkavégzésre kényszerít.. Ezért a tényállásban írt speciális kényszerítési jellegű cselekmény esetén a kényszermunka bűncselekményét kell megállapítani.

Ha a személyi szabadság megsértése egy másik súlyosabb bűncselekmény – például rablás , stb. – eszközcselekménye, akkor ezért nem felel az elkövető.

Személyes ügyvédi konzultációért kattintson ide!